Jdi na obsah Jdi na menu
 


rozhovor-Daniel Landa: Zkušenost je k nezaplacení

p>Daniel Landa (36) je velice svérázná osobnost. Ať udělá cokoliv, vždy zčeří poklidnou hladinu českého šoubyznysu.

Nejinak tomu bylo s netrpělivě očekávaným muzikálovým dramatem "Tajemství", které mělo na konci března premiéru v Divadle Kalich. A Landa nezklamal. Tajemství je zase něco úplně jiného, než bychom od něj čekali.

Foto

Kdo je vlastně Dan Landa? Bouřlivák se sklony k nacionalistickému vlastenectví? Přemýšlivý mystik a filozof? Zanícený závodník rallye? Zpěvák, herec, nebo autor muzikálů?

V divadle Kalich, tedy v bývalé motlitebně, se hrají nebo hrály už tři kontroverzní muzikály: Galileo, Krysař a teď Tajemství. Je to náhoda?

Na to si musí odpovědět každý sám, po mně odpověď nechtějte. Každý ať si vybere, jestli to je náhoda nebo ne. To je výsadní právo jednotlivce. Není-li ve vašem světě žádná zvláštní síla, souhlasím s vámi naprosto, žádná taková síla pro vás není. A naopak. Pro někoho to náhoda je, pro někoho ne. Svou pravdu mají oba.

Spousta lidí by řeklo, že to je dobře zbudovaná image tohoto divadla...

To je samozřejmě nejjednodušší. Jestli tomu věří, je to jejich pravda. Protože pravda a reálná skutečnost, to jsou dva odlišné pojmy.

Jak to myslíte?

Foto

Jestliže o někom obecně koluje že je zloděj a vy tomu uvěříte, je to pro vás zloděj. Ale reálná skutečnost třeba je, že ten člověk vůbec zloděj není. Ale to už vás pak vlastně nezajímá, protože máte svoji pravdu. Život je tak složitější, než bychom ho rádi viděli a přitom podstata je třeba jednodušší. Dnes si lidé rádi dělají na všechno rychlý vyhraněný názor bez opravdové snahy proniknout do tématu. Jakoby se styděli odpovědět na něco slovem nevím. Pleteme si názor, který vyžaduje komplexní informace s povrchním odhadem. Tomuto trendu mimo jiné často vydatně přispívají i novináři. Alespoň takhle to já osobně vidím.

Dá se muzikál vůbec napsat v tak krátké době, jako se to podařilo vám?

Napsal jsem Tajemství za necelé tři měsíce. Jedinou možností bylo psát to podvědomě, protože ta rychlost s jakou to vznikalo opravdu nic jiného neumožňovala. Já se teprve teď dozvídám, když na to koukám, co to vlastně je. (smích) Což je legrace. Ale zase tím, jak to psalo podvědomí, tak to má jednu výhodu, že i když teprve teď všechno pochytávám, tak jsem o tom byl nějak vnitřně přesvědčen a teď si říkám ano, to je správně, to jsem chtěl říct. Ale to se děje až teď zpětně.

Hlavním tématem muzikálu je podle mě uspořádání životních hodnot...

Přesně tak. Pomohlo mi k tomu překvapivě také rallye. Mí sportovní kolegové, kteří jezdí stejnou kategorii jako já, vám můžou potvrdit, že jsem měl za poslední tři roky na závodech víc štěstí než rozumu. Člověk pak začíná svůj život zhodnocovat, protože si uvědomí svoji konečnost. Rallye mě posunulo v přemýšlení o obrovský kus dál.

Člověk musí být agresivní, ale zároveň v určitých momentech úplně klidný, že ano?

Až rallye mi pomohlo zcela odbourat adrenalinové návaly. To znamená, že do auta sedám klidný, riskuji vědomě, nelekám se. Jsem rád, že mi to tento sport umožnil. Samozřejmě se může stát, že příště takovou kliku mít nebudu, ale snažím se jezdit tak, abych se bavil. Nikomu už nechci nic dokazovat.

Foto

Jste úspěšný jezdec rallye?

Loni jsem skončil třetí v republice v jednodenních rallye. Bylo to napínavé až do konce, ještě poslední závod jsme měli teoretickou šanci stát se mistry ČR ve své kategorii (Produkční vozy - ca 280 koní). Ale bronz je taky hezký. Je to pro mě jednak zábava a jednak se to dotýká do určité míry mystiky. Do určité dost výrazné míry. Řekl bych, že z těchto důvodu se účastním rallye z nějakých sedmdesáti procent.

Já bych se u té mystiky trochu zastavil. Nejdřív kontroverzní kapela Orlík, pak samostatná tvorba s ohromnou prodejností vašich alb, velmi úspěšný muzikál Krysař a teď směřování k duševnu a mystice. Je to přirozená cesta nebo na ní byly nějaké milníky?

Myslím, že každý život obsahuje nějaké milníky. Jde o to, jestli si jich všimneme. Buď se nějakou situací poučíte, nebo ne. Zkušenost je k nezaplacení. I těžké situace mohou být určitým přínosem , když už se do nich člověk dostane. Pak ho to může právě posunout dál.

Už nejste ten rebel jako dřív...

Slovo rebel jsem o sobě nikdy nepoužil. Já prostě konám to, co cítím a nepotřebuju si k tomu dávat žádný přívlastek. Jestli se ptáte na to, zda jsem změnil svůj přístup k některým věcem, tak určitě ano. Jestli se ptáte na to, zda se oslabila průraznost, se kterou dělám to své, tak asi ne. Určitá razance se zatím nemění, naopak si myslím, že bych dnes byl v hájení určitých svých hodnot podstatně důraznější, než před několika lety.

Jakých hodnot?

Těch nejzákladnějších. Nechci to pojmenovat jedním hloupým a tisíckrát zneužitým slovem, mluvím o určitém pozitivnu, které vniká v rodině nebo mezi přáteli.

Jste vlastenec?

Problém je, že v dnešní době dostávají pojmy jinou příchuť. Málokdy totiž zazní, že vlastenectví je opravdu láska k vlasti a ne nějaký strnulý dogmatický postoj. Kdo si dnes pokládá otázku, jak má taková láska vlastně konkrétně vypadat? Když bych jí srovnal s láskou k ženě a nezaměnil ji se zamilováním, tak v tom případě asi musím říct, že jsem zarputilý vlastenec. Pakliže byste ji ovšem přirovnal k bezhlavě zamilovanému, tak to asi nejsem. S vlastí to mám stejně jako se svojí ženou, do které nejsem zamilován, kterou ovšem miluji. To je víc, to je vyšší úroveň. Chápu to tak, že namísto "Čechy Čechům", je třeba spíš volat "Češi Čechům", protože vlast je nejen území, které jsme nějak podědili, ale i ostatní lidé, kteří ho obývají. Výsledkem lásky k vlasti by podle mne mělo být neztrácet trosky zděděných morálních i materiálních hodnot, posilovat je a předávat dál. Věčné nasrání a hledání viníků nikdy nic nevyřeší. Chci se tedy podle toho i chovat a nejdřív začít skutečně u sebe.

Jaký máte názor na posmrtný život? Na vykládání karet?

O tom byla napsána spousta knih. To je jako s růzností církví a náboženství. Každá kniha preferuje nějakou cestu, nějaký pohled a já si myslím, že tyto knihy jsou od toho, aby si v nich každý člověk našel, co potřebuje. Co se týče výkladu karet a takových věcí, do toho se nepouštím, protože mi to osobně nic nepřinese. Jiným třeba ano, ale čarovat se dá rozhodně i bez toho. Naopak bych to považoval ve svém případě za zavádějící, protože jsem objevil nějakou cestu, která je v mém životě prokazatelně funkční. Nejedná se o nějaké síly, ale o sílu jednu. Ta mi umožnila mimo jiné napsat i Tajemství v takové rychlosti.

Ještě jsem asi neviděl takto "nekomerční" muzikál...

Co to je komerce? To je strašně složitá otázka. Protože mé desky se například prodávají v tak masovém měřítku, že už v podstatě patří do komerce. Na druhou stranu - způsob provedení a obsah, o kterém mluví, jsou vlastně nekomerční. A u Tajemství je to totéž. Jedna věc je zábava s absencí jakéhosi dalšího rozměru, druhá věc je udělat něco, co je přitažlivé. Co přitáhne diváka, ale ještě mu to nabídne něco víc.

U jiných muzikálů tohle postrádáte?

Postrádám to u těch, které se blíží televizním estrádám. To je každého volba, já proti nim nic nemám, tak to prostě je. Ať si každý dělá to, na co má, to co chce dělat, co ho baví. A ať se každý chodí dívat na to, co ho baví. Ale já to takhle dělat prostě nechci.

Jak jste s tímto muzikálem spokojený?

Za sebe nemůžu být nespokojený, protože to vnímám jako úžasné. Hlavně, že jsem to stihl. Protože bylo velkou otázkou, jestli to vůbec dopíšu. (smích) Kvalitu obecnou nemůžu posoudit, to ať udělají ostatní. Ale za sebe znovu říkám, že jsem ze sebe vydal to, co považuji za nejlepší, čeho jsem v současný době schopen.

Tajemství se hraje s živým orchestrem. To je v divadle Kalich vůbec poprvé. Byl to váš záměr?

Ano. K hudbě muzikanti patří. Tam, kde je možné je dát, tam by se dát měli. Vím, že to je pro všechny komplikace - pro herce i pro divadlo. Ale nakonec se to ukazuje jako zásadní přednost. Protože i to se dotýká polidštěnosti tohoto představení.

V hudbě k Tajemství je sice slyšet váš rukopis, na který jsou lidé zvyklí, ale je to těžší muzika, jakoby filmovější.

To jste řekl dokonale. Ona je to nějak filmová muzika, o které vám ovšem nemůžu říct víc , protože od ní nemám ještě žádný odstup. Já vlastně doteď pořádně nevím, co jsem napsal. Protože já to vlastně snad ani nenapsal. Já jsem to spíš v rychlosti zaznamenával.

Jste původním povoláním herec. Proč v Tajemství sám nehrajete?

Už to není potřeba. Moje síla tkví v dnešní době jinde. Samozřejmě, kdybych někdy pocítil nutnost, nebo kdybych třeba neměl na jídlo, tak bych to udělal. Ale tu nutnost teď necítím a proto to nedělám.

Známe vás jako textaře, libretistu, autora, herce, skladatele hudby a zpěváka. Která z těchto profesí je vám nejbližší?

To jsou všechno tváře jednoho člověka. Tváře jednoho těla, které zůstává pořád stejné. Nejsou to "lžitváře", jsou to prostě různé jazyky, kterými komunikuji.

Vaše poslední album Neofolk je na hodně vysokých příčkách v prodejnosti. Velmi směle mu ale konkurují finalisté SuperStar. Co si myslíte o této soutěži?

Já na to nemám žádný názor. Mně určitě nepřísluší hodnotit, jestli je vkusná nebo ne. Nedívám se moc na televizi a navíc nechci být další pejsek, který vševědoucně poštěkává na karavanu, jak je u nás zvykem. Já jen vím, že produktem loňské SuperStar je velice sympatická mladá dívka Aneta Langerová. Je to talentovaná a příjemná osobnost, takže jestli má být tohle výsledek nějaké televizní soutěže, tak to je přece krásné! Objevila se tady nová zpěvačka, která je osobitá. Tak proč ne?

Prý jste přestal kouřit. Proč?

Ano, od prvního dubna. Protože to je narkotikum, kterým nechci být ovládán. A zbytečně to ničí zdraví. Prvního je apríl.

Pijete alkohol?

Neopíjím se, protože bych se mohl chovat jako úplný kretén. Alkohol je u mě v posledních letech tak okrajovým jevem, že se dá říct, že jsem skoro abstinent. Bývalo to ovšem jinak.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nechto ho byt

(Formy, 30. 1. 2013 19:59)

Nechte toho chlapa byt. Muj nazor je ten ze ma pravdivy texty clovek se musi poradne zaposlouchat a vedet co se deje mebo delo aby to pochopil a myslim si ze se spis ty ktery ho pomlouvaj se boji pravdy. Landa ma a myslim to v dobrym zvlastni styl melodii v pisnich a tim jsou uplne odlisny od ostatnich a hlavne zpiva pravdu a at si kazdej rika co chce Landa ma skvely songy a tim patri mezi my oblibence takze Daniely ser na ne a but svuj

Landa!!

(.scott., 20. 7. 2011 21:11)

Landa je nej zpěvák a osobnost! nebál se za dob komunismu zpívat o zakázaných věcech!!! Orlíku za to hrozily těžké tresty i na zdraví, tak se rozpadli ale Dan dále zpíval sám! Je to borec! opravdu před ním klobouk dolů! Nechápu ankety na stupidním FB "Landa x Rytmus" to je nehoráznost srovnávat Landu s tím kreténem, chudák Dan! Poslouchám Landu i Orlíky a je to super poslech

si borec

(hele borce, 13. 10. 2009 20:26)

to vubec nepise daniel landa ty debile DANee

Landa a jeho nálady

(PetrV, 24. 6. 2009 23:43)

Typuju že zítra bude Landa chtít vstoupit do církve a kandidovat na biskupa.... jeho názory se mění jak počasí, trapas..

posluchač

(Nonpareil, 16. 6. 2009 20:16)

zdravím , nepatřím k těm postiženým lidem co si masirují své ego tím že tvrdí že sou co nejsou, a Landu poslouchám poslouchám i orlíky poslouchám i hip hop metal rock prostě uplně všechno nácek nejsem a landa taky nikdy nebyl , a vlastenectvý neni asi nic za co by se čovek měl stydět pokud nejde do extremu jako ty zlitý debilkové který si jen masirují ego tím že řvou sig heil a podobně

Jste piče!

(SATAN, 17. 4. 2009 2:29)

CHTEL BYCH JEN UPOZORNIT ZE DAN NENI ZADNY NACEK!JSTE JEN HROMADA DEBILU KTERY NIC NEVI FASCHOS TU NECHCEME!OI OI OI

no a

(míša, 16. 3. 2009 13:32)

kiaždej má někdy strach a neměli ste se rvát...dan uje nejlepší!!!!

Víte hovno

(Oi !!, 10. 1. 2009 20:38)

Serou mě 2 typy lidí. 1 typ anarchisti co říkají že Landa je a byl neonacistou. 2 typ náckové kteří si myslí to samé a proto ho uznávají.
Ale kdo se aspon trochu někdy na Landu podíval ví že Daniel se vždy patřil k Oi skins. Takže kdo říká že je to fašoun dělá sám ze sebe blbce a nevzdělance.

si borec

(Dan, 11. 12. 2008 21:05)

zdarec dane ja su taky dan posloucham te asi uz od 5 let ted je mi 13 chcu ti rict ze mas velkej talent a ikdyz si tohle asi neprectes tak te obdivuju a ses lepsi sam bez orliku ale byli ste taky dobry kdyztak icg 389-744-964 nebo mail xdandyx@seznam.cz a nevsimej si tech kokotu co rikaji ze ses debil atd.... cau

xxx

(ident, 21. 11. 2008 14:36)

dobrej chlap

neumíš!!

( nečum!, 9. 9. 2008 15:54)

dan landa neumí zpívat!!!

proc?

(fanatik davey, 7. 6. 2008 18:34)

landa neni nacek tak drzte huby vsichni co to onem rikate ste hovna mam partu okolo 30 lidi a sme vetcina oi orlik je proste klasika tak se neserte ty jeho texty nejsou nic fasistyckyho ale kruta realita tak hubu drzte cus a zdravim vsechny oi z hk

zastánce Landy

(bildík, 5. 6. 2008 16:17)

nějakej debílek napsal že Daniel Landa utekl z hospodskký rvačky, tak tomu vůbec nevěřím landa neni svině jako ten kdo to napsal, landa nejlepší zpěvák na planetě

omezenj nácek

(ayalla, 28. 5. 2008 10:43)

koukám, že příznivci landy jsou buď nevyrálé, náctileté děti anebo náckové, kteří jsou na tom s inteligencí hůř než ty děti, páč u nich se již příznivý vývoj očekávat nedá.

Klídek

(Happynka, 20. 5. 2008 9:48)

nechcete se všichni uklidnit?dan už s tim dávno přestal..tak ho nechte všichni na pokoji

pravda

(leder, 29. 4. 2008 14:31)

vy nactilety kokutci vite kundu a ty vase nazory sou mentalni a akorat na ty keci v zivote dojedete.nazdar

pravda

(leder, 29. 4. 2008 14:27)

dane, měl bys ses dát na politiku, je mi z našeho státu na blití, jestli český národ není banda idiotů, který se zchovávají za lží a pak jsou zblblí tak, že si prosazují lež,jo, tak kde to jsme. vím že si velice inteligentní osobnost. a jestli jsou lidi takový, tak na to běž inteligentně a naše generace, bude tvoje. chci chodit v klidu po městě a ne od každý špíny čekat kudlu. sme češi , srdce evropy, myslím že by to mohl být tvůj životní cíl. pravda je pravda.leder.l@seznam.cz

PRO DANA LANDU

(LARRY.CZ, 19. 3. 2008 7:59)

AHOJ JSEM LARRY A POSLOUCHÁM TĚ UŽ OD 6 LET.NYNÍ MI JE 12.JSI VÝBORNÝ ZPĚVÁK A MYSLÍM ŽE ORLÍCI BYLI TAKÉ DOBŘÍ.MÁM VŠECHNY TVOJE CD I CD ORLÍKŮ.JSI MŮJ VZOR.JEN ŠKODA ŽE VÁS LIDÉ BRALI JAKO FAŠISTY.NA DRUHOU STRANU JSI BOREC ŽE JSI SE DOKÁZAL OD TOHO VŠEHO DISTANCOVAT.A KDO TĚ KRITIZUJE JE DEBIL.VYTVOŘIL JSI DOBRÁ ALBA.JEN TAK DÁL............ .

seš fajn

(david, 14. 2. 2008 22:09)

dane vrat se ke skinum,potřebujem tě.

pro landu

(Kuba, 11. 2. 2008 18:34)

hej dane si fakt bore je mi 13 a orlik posloucham od deviti je to fakt dobri mas super nazor i muj otec te ma rad prosim ozvi se na 422 988 313