Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor s Matáskem

Vy jste dva roky před revolucí spolu s Danielem Landou založil skupinu Orlík. Stihli jste vydat dvě alba, Oi! a Demise! a pak šmitec. Proč jste se rozpadli? "Jak jste správně poznamenala, bylo to ještě před revolucí, konkrétně v roce 1987. Byla jsme garážová, pololegální skupina. Neměli jsme na to žádné papíry. Hráli jsme na takových neoficiálních akcích, které se jmenovali například Mikulášská nadílka nebo Sjezd zahrádkářů. Někdo se přihlásil k zahrádkářům a pronajal si sál. Hrálo se třeba dvě hodiny než přijeli "benga". Lístky se prodávali za dvacku. Takhle to tehdy fungovalo. Někde se sešlo 300 lidí, někde 500. Náš první slavný koncert, ze kterého mezi lidmi dodnes kolují pirátské kazety, jsme hráli v hotelu Tichý, který tady na Žižkově pořád stojí, jen se jmenuje jinak. Po revoluci si nás všimli vydavatelé a vydali pilotní vinyl s nahrávkami různých, před revolucí neoficiálních, kapel. Měli jsme tam dvě písničky, které měli ohlas, a tak nám pronajali studio Helmuta Sickela (bývalý manžel Heleny Vondráčkové, pozn. redakce). Za týden jsme vysmahli "elpíčko", prodalo se hodně přes sto tisíc kusů a myslím, že do dneška vycházejí reedice No, tak už vím, jaké byli vaše první hudební počiny, ale neodpověděl jste, proč se Orlík rozpadl? "No právě (smích). Situace kolem skinheads se tak vyhrotila, že jsme se stali jakousi vlajkovou lodí tohoto hnutí. A to jsme jsme hrát muziku, která z kořenů skinheads vychází, ale tím, jak se společnost otevřela, jako by demokratizovala a policajti všemu nechali volný průběh, ani žádné pořádné zákony o propagaci nacizmu tady nebyly, všichni se začali chovat, jak utržený z řetězu. Začali nosit hákové kříže a podobné nesmysly importované z Německa a tím vyvolali pocit, že skini jsou jenom náckové. Ale tak to docela není." dice." A v Orlíku, stejně jako později ve skupině Hagen Baden jste hrál na kytaru, že? Kde jste se to naučil? Na škole? "Už na základce. Naši si přáli, abych uměl hrát na nějaký nástroj. Jenže s tím přišli docela pozdě. Už jsem měl svůj vyhraněný názor. Na klavír nebo na flétničku jsem hrát nechtěl, tak jsem si vymyslel, že bych rád chodil na klasickou kytaru. Za dva roky jsem se naučil základy. Pak něco na škole a pak jsem si už hrál sám." Brnkáte si ještě na kytaru? Nebo dětem? "Úplně minimálně. Já nemám rád takový to šmrdlání u ohně, proto jsem od klasický kytary utekl k elektrický. A tím bych doma nepotěšil ani děti ani sousedy. Když je to potřeba do divadla, tak zahraju, ještě jsem to nezapomněl."

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Proč??????

(Pretorian88, 30. 8. 2012 23:25)

V dnešní době 21.století je problém v tom že někdo nechápe orlík ,orlík byla skupina pojmenovaná po hospodě do které chodili pít pivo atd.Orlík spívál a spívá pravdu o cikánech například dvojí metr ale dnes by ,Matásek ani Landa neodsuzovali cikány nejsou rasisti což de poznat i s těchto článků myslím tet ne v Orlíkách.Písně sou pěkné až na fašos tu nechceme to si pohnojili.Já nenávidím cikány a spoustu jiných věcí mám .Landa je tet kališník a matásek herec jo jo neni to dobrý .

uole

(jababaa, 22. 2. 2008 16:54)

JEEE ty jo to je ten buzik co hraje v tech vymastenejch serialech ne?

pre : necum

(kratky proces, 29. 12. 2007 15:49)

pocuvaj ti kokot vyjebany nepis tu take kokociny bo dostanes na picu pujdes na prach

kdo to precte je PICA

(necum, 11. 11. 2007 12:04)

a tak se dali dve pice dohromady a orlici byli na svete ty hnupe ja posloucham muziku ty buziku.... PRO TOHO KDO ZALOZIL TUHLE napicu stranku